Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

W pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, licznych przypadkach będzie to nawet kilkanaście w ciągu doby. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy odbija się w dużym stopniu na pozostałych sprawach, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasem wręcz trzeba je zaryzykować. Po pierwsze należy wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, wykonywane obowiązki czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje chęci do dalszego rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację najczęściej powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, żeby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w wielu przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie również to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, dość często także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.