Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm mają coraz więcej problemów z wyszukaniem pewnych ludzi na rozmaite stanowiska, obecnie jest to około 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja będzie miała miejsce na całym świecie, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku przyczyn i z całą pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy rodzi spore problemy, to w praktyce w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności szukani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Następną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – różnorakie hotele i knajpy także łatwo mieć nie będą jeżeli planują zatrudnić rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Mając na uwadze sytuację bardzo często zobaczyć można w wielu branżach bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim są podwyżki pensji.