Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno tego typu sytuacja występuje w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla pracowników, ale także dla gospodarki, jaką będzie napędzał wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna liczba ludzi bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom licznych osób, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na poziom bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo pojawienia się dużej liczby urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.