Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością tego typu sytuacja występuje w branżach technologicznych, tam już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu będzie korzystna nie tylko dla pracowników, lecz również dla całości gospodarki, jaką może napędzić wzrost pensji. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ilość osób bez stałej pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo wykorzystywania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować w swój rozwój i nie obawiać się zmian.